Gripsholmsfåtöljer, 17/1800-tal
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, två stycken snarlika, gustaviansk och gustaviansk stil, träskuren dekor, stegrygg med svarvade knoppar, svängda armlän med akantus, framtagna färgskikt, sitthöjd 45 cm
LITTERATUR: Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 194ff, jämför snarlika varianter av modellen
Namnet Gripsholmsfåtölj är ett sentida begrepp som givits de bekväma och flärdfria armlänstolarna från Kavaljersflygeln på Gripsholms slott. I dokument från 1700-talets slut betecknas fåtöljerna som bergèrer, från 1795 vet man med säkerhet att alla Kavaljersflygelns rum fått bergèrer av den typ som vi idag kallar Gripsholmsfåtöljer.
Äldre förstärkningar
899303
2021-04-18