Stol, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHANNES ANDERSSON (stolmakare i Skår/Lindome, 1775-1855), stol, sengustavianskt lindomearbete, signerad IAS+, träskuren dekor, Hepplewhite-modell, framtagen äldre bemålning, sitthöjd 45 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 40, jämför snarlika stolar av Johannes Andersson

Lagningar

899355

2021-04-18