Spegel, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med medaljong och blomsterfestonger, krönt av kärve, nedre sargen med bladkvistar, silverfolierade glas, 83,5 x 31,5 cm
Smärre nagg, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas
899364
2021-04-18