Spegel, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SPEGEL, gustaviansk, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med medaljong och blomsterfestonger, krönt av kärve, nedre sargen med bladkvistar, silverfolierade glas, 83,5 x 31,5 cm

Smärre nagg, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas

899364

2021-04-18