ELVINE OSTERMAN: Ragnar Sandberg

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ELVINE OSTERMAN (1908-1997): Ragnar Sandberg, signerad OSTERMAN, utförd på 1920-30-talet, blyerts på papper, ca 25x19 cm

Elvine Osterman föddes i Vänersborg 1908. Efter den vanliga skolgången började hon på Slöjdföreningens skola i Göteborg för vidare studier på Valands målarskola med bl.a. Tor Bjurström som lärare. Där träffade hon Inge Schiöler och Åke Göransson, och umgicks mycket med Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg.

Osterman hade sin första separatutställning i Köpenhamn 1935, vilken följdes upp av många utställningar under de kommande åren. Konstkritiker var eniga om att Osterman var en mycket god representant för den Bjurströmska epoken vid Valand och ingick i den lösa gruppering som kom att benämnas Göteborgskoloristerna, vilket syns tydligt i hennes färgpåverkan.

Osterman fick ett antal stipendier genom åren och bodde stundtals i Grekland och Italien. Hon är också känd för sina teckningar av Martin Luther King som idag finns i Cirett Kings konstsamling i USA. Osterman finns representerad på bl.a. Göteborgs, Helsingborgs och Landskronas museum.

899449

2021-04-18