Röde Orm illustrerad av Brusewitz

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÖDE ORM ILLUSTRERAD AV BRUSEWITZ. BENGTSSON, FRANS G. Röde Orm. Sjöfarare i Västerled. Illustrationer av Gunnar brusewitz. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners Förlag/Nordiska Bokhandelns Förlag, 1964.
4:o. 271 x 185 mm. 287, (1) s. 1 signerad originalfärglitografi av Gunnar Brusewitz. Omslag o. rygg.
Välbevarat falsat vitt svinläderband, handtextade pärm- och ryggtitlar i svart och rött, övre guldsnitt, övriga putsade. (Nordiska Bokhandeln).
Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar.

899774

2021-04-19