Tillbaka till katalog

Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.

Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.
Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.
Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.
Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.
Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.
Bergeström Poetiska arbeten 1784 2 vol.

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BERGESTRÖM, HANS (2). Samling af [...] poëtiska arbeten. I-(II). Lund, (1784) respektive Lund, Berling, 1784.
8:o. (4), 437, (2), (2), 297, 300-458 s.
Samtida brunt hfrbd med upphöjda bind,något nött, guldornerad rygg och ljusbrun titeletikett, förstärkt i övre och nedre kant, stänkta snitt. Anna Elisabeth Rosenborgs namnteckning på försättsbladet. Några småfläckar.

Hans Bergeström (1735-84), kyrkoherde i Helsingborg. Dessa arbeten innehåller förutom diverse oden och och tillfällighetsstycken även översättningar av Voltaire, Thomson och Edward Young.

+ (BERGESTRÖM, H.), Sveriges sällhet. Stockholm, L. Salvius, 1765.
8:o. Skuren, hårt skuren i övre marginal med mindre textförluster. Marmorerat senare (1900-tal) pappband. Något fläckad. Namnteckning på försättsbladet. Gunnar W. Lundberg 1925.
Originalupplaga.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

900156

Datum:

2021-05-16