Tillbaka till katalog

Lagerbring - Bergius i band av Bong

Lagerbring - Bergius i band av Bong
Lagerbring - Bergius i band av Bong
Lagerbring - Bergius i band av Bong
Lagerbring - Bergius i band av Bong
Lagerbring - Bergius i band av Bong
Lagerbring - Bergius i band av Bong

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

BAND AV CARL FREDRIK BONG. LAGERBRING, SVEN - BERGIUS, BENGT. Dissertationis historicæ de titulis principum, generatim, et Svioniæ regum, speciatim, partem priorem ... præside ...1-2. Typis Ludov. Decreaux, direct. officinæ typograph. Londini Gothorum (Lund), 1744.

4:o. (2), 88, (2) s. Samtida skinnband, något nött, nedre hörn något skadat, pärmar med fin blindpressad dekor, rygg med dekor och upphöjda bind, skador i övre och nedre kant, helt guldsnitt (bundet av C F. Bong, Lund). Stort papper. Några fläckar.

Carl Fredrik Bong, bokbindare på Bredgatan i Lund, startade sin firma 1737, avled 1777.

Jfr. Karlson, Bokband och bokbindare i Lund, s. 98-105.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

900223

Datum:

2021-05-16