Spegellampetter, Italien 1700-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, Italien 1700-tal, för vardera två ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönet med snäcka, fleuronger och växtornamentik, nedre sargen med groteskansikte, ljusarmar i metall och trä, kvicksilverfolierade glas med graverad dekor med motiv av Venus och Mars under baldakin, 74 x 29 cm

LITTERATUR: Graham Child: World Mirrors 1650-1900, London 1990, sidan 272f, jämför spegellampetter från Italien

Ställvisa skador och lagningar, ena glaset med sprickor, ljusarmarna sannolikt senare

900373

2021-04-18