Tillbaka till katalog

Columbus Bibliske werld 1687

Columbus Bibliske werld 1687
Columbus Bibliske werld 1687
Columbus Bibliske werld 1687
Columbus Bibliske werld 1687
Columbus Bibliske werld 1687
Columbus Bibliske werld 1687

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

COLUMBUS, SAMUEL. Bibliske werld, sampt andre hans poetiske skriffter, med flijt samblade, och andre resan uplagde. Stockholm (J. G. Eberdt) 1687.

4:o. (4), 128 s. [a1, a4, A4-Q4.] Ej komplett. Blad a2-a3 saknas och är ersatta med faksimil, men arket [a2-a4] medföljer i original nedskuret (löst bifogat).
Titelblad med träsnittsvinjett. Med tryckta noter i texten. Titelbladet med lagade revor, några fläckar, något bruntonad, 1 sida med förlust av hörn.
Modernt blått stänkmarmorerat pappband, blå titeletikett på ryggen. Troligen tvättat exemplar.

Collijn 178. Variant finns även med titelbladet med graverad vinjett av D. Padt Brügge.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

900428

Datum:

2021-05-16