Ljuskrona

Ljuskrona
Ljuskrona
Ljuskrona
Ljuskrona

Klubbat för:

3 000 SEK

3 000 SEK

LJUSKRONA, empirestil, sent 1900-tal, mässingsstomme behängd med prismor, krönande plym, åtta ljusarmar, korgbotten med avslutande kotteknopp, höjd ca 70 cm, diameter ca 60 cm.

Något smärre slitage, ej funktionstestad belysning.

900569

2021-04-24