Hänge guld diamanter Indien 1800-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

10 000 SEK

HÄNGE, ca 22 k guld, Indien 1800-talets senare del, dekor med planslipade diamanter, skurna rubiner föreställande löv, mitten med skuren smaragd, kantdekor av grön emalj, baksida med motiv av fåglar, blomma och blad av röd, grön och blå emalj, höjd inkl. ögla 4 cm, vikt ca 11,9 g

Diamanter med hack och skador, hängande dekordel saknas, ögla 18 k guld, kantdekor med visst emaljslitage

900586

2021-04-26