Tillbaka till katalog

Edman Sommar-promenaden 4 vol

Edman Sommar-promenaden 4 vol
Edman Sommar-promenaden 4 vol
Edman Sommar-promenaden 4 vol
Edman Sommar-promenaden 4 vol
Edman Sommar-promenaden 4 vol
Edman Sommar-promenaden 4 vol

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

MED BIDRAG AV BL.A. LENNGREN OCH KELLGREN (4). (EDMAN, JOHAN FREDRIK?). Sommar-promenaden, för 1792-1801. Häfte 1-10. Uppsala, tryckt hos J.F. Edman, kongl. acad. boktr., 1793-1801.

8:o. Innehåller 2 graverade planscher (i häfte 3).
Samtida hfrbd, något nötta, rikt guldornerade ryggar med orangebruna titelfält. Text något små- och brunfläckad, namnteckning på några titelblad. Namnteckningar på försättsbladet.

Första häftet i andra upplagan från 1795. Detta exemplar med 2 av de ofta saknade planscherna. Utgivare av "Sommarpromenaden" var enligt Björck, Swenska språkets skönheter, sannolikt tryckaren J. F. Edman själv.
Bidrag av bl.a. Anna Maria Lenngren, Franzén, Kellgren, Leopold och A. G. Silfverstolpe samt Bellman med vaggvisan för sonen Carl. Bland de utländska författarna återfinns namn som Pope och Klopstock.

+ EDMAN, JOHAN FREDRIK. Fläckarna i månan. Skådespel i tvänne öppningar (Mariefred 1818), S:E. Familien eller åskslaget (Mariefred 1817).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

900711

Datum:

2021-05-16