Argentafat Wilhelm Kåge Gustavsberg
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", fat, Gustavsberg, sannolikt 1931 (första året Argenta tillverkades), handmålad dekor i silver föreställande sjöjungfru och klassicerande bårder mot grön fond, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 109, sannolikt årsbokstav A, diameter 35 cm
HISTORIK: Wilhelm Kåges serie Argenta presenterades 1931 och detta fat är sannolikt tillverkat just detta år.
Spricka, ytslitage
900960
2021-04-08