Skrivbyrå sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBYRÅ, fanerad i mahogny, omkring år 1800, sengustavianskt stockholmsarbete, fyra lådor, den övre med fällbar front och skrivinredning, fasade hörn och ben med dekor av kannelyr, beslag i mässing, skiva i cararramarmor, höjd ca 86, 107x56 cm, nycklar medföljer
PROVENIENS: Inköpt på Klassiska, Stockholms Auktionsverk, 12 juni 2012 nr. 1200, då med proveniens grosshandlare Christian Hebbe d. y. g.m Maria Palm
Slitage
900975
2021-04-10