Skrivbyrå sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SKRIVBYRÅ, fanerad i mahogny, omkring år 1800, sengustavianskt stockholmsarbete, fyra lådor, den övre med fällbar front och skrivinredning, fasade hörn och ben med dekor av kannelyr, beslag i mässing, skiva i cararramarmor, höjd ca 86, 107x56 cm, nycklar medföljer

PROVENIENS: Inköpt på Klassiska, Stockholms Auktionsverk, 12 juni 2012 nr. 1200, då med proveniens grosshandlare Christian Hebbe d. y. g.m Maria Palm

Slitage

900975

2021-04-10