Reino Ruokolainen fåtölj
Klubbat för:
380 EUR
Utropspris
200 EUR
REINO RUOKOLAINEN, fåtölj, "Stugo", Futura Möbler AB, Tibro, formgiven ca 1959, stomme i ek, klädd med tyg, bredd 65 cm, höjd 68 cm, djup 65 cm.
LITTERATUR: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 150
UTSTÄLLNING: Folkhemform - svenska möbler 1949 - 1970, Falkenbergs museum, 10 september - 27 november, 2016
Omfattande slitage och skador, kräver renovering.
901145
2021-04-12