Reino Ruokolainen fåtölj

Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj
Reino Ruokolainen fåtölj

Klubbat för:

380 EUR

Utropspris

200 EUR

REINO RUOKOLAINEN, fåtölj, "Stugo", Futura Möbler AB, Tibro, formgiven ca 1959, stomme i ek, klädd med tyg, bredd 65 cm, höjd 68 cm, djup 65 cm.

LITTERATUR: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 150

UTSTÄLLNING: Folkhemform - svenska möbler 1949 - 1970, Falkenbergs museum, 10 september - 27 november, 2016

Omfattande slitage och skador, kräver renovering.

901145

2021-04-12