Sigge Jernmark, Västra Hamngatan

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

SIGGE JERNMARK (1887-1982): Västra Hamngatan vid Domkyrkoplan, Göteborg, olja på pannå (masonit), signerad S Jernmark, 61,5x71 cm

"Han har bättre än någon annan samtida Göteborgskonstnär förmått återge de Göteborgska
miljöerna, och hans arbeten har utöver det rent konstnärliga också en annan egenskap, de är i detalj
riktigt återgivna och kommer att bli av stort värde för eftervärldens Göteborgsforskare." (Richard Holmström om Sigge Jernmark i "Svenskt Konstnärslexikon" band III, Allhems förlag, Malmö 1957).

Sigge Jernmark föddes i Göteborg 1887. Sin första konstnärliga utbildning fick han i hemstaden, först
på Carl Olssons samt Otto Holmströms målarskolor och sedan på Valands målarskola med Carl Wilhelmson som lärare. När han vid 1910-talets slut begav sig till Stockholm förnyade han kontakten med Wilhelmson på dennes i huvudstaden startade målarskola. Vid 20-talets början reste Sigge Jernmark till Paris, där han studerade på Académie de la Grande Chaumière. Därefter begav han sig söderut till Italien och Spanien. När Sigge Jernmark 1923 återvände till hemlandet bosatte han sig åter i Västsverige. Betydelsefullt för hans utveckling var ett gästspel på arkitektkontor, hos stadsarkitekt Harald Ericson i Borås. Under dennes ledning fick Jernmark det intresse för stadsmiljöer och stadsbilder som sedan kom att bli ledande för hans konstnärskap när han återvände till hemstaden. I Göteborg var han med och startade Göteborgs konstnärsklubb och tidskriften "Paletten". Vid sidan av sitt stafflimåleri, där han fångade Göteborgsatmosfären i en rik produktion oljemålningar, pasteller och gouacher, fick Sigge Jernmark dekorativa uppdrag och utsmyckade ett flertal av stadens restauranger. Sigge Jernmark är bland annat representerad på Göteborgs Konstmuseum.

901268

2021-04-18