Per Fischer, Vårlunch

Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch
Per Fischer, Vårlunch

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

PER FISCHER (1877-1974): Vårlunch, olja på pannå (masonit), 45x36 cm

Intygad på baksidan av konstnärens sonson Franck Fischer

PROVENIENS
Konstnärens familj

I målningen "Vårlunch" förflyttas vi som betraktare till sydligare nejder och skönare tider. Här har konstnären fångat sig själv sittandes med sin hustru, njutandes av en härlig lunch under körsbärsträdets blom, med det svalkande vattnets lätta bris som en stämningsförhöjande bakgrund.

Per Fischer föddes i Otterstad, Skaraborg län, 1877. Efter att först ha bedrivit studier för Halfdan Stroem i Kristiania 1896 studerade han vid Königl. Akademie der bildenden Künste i München 1898-99. Sedan vidtog studieresor till Italien 1899-1900, Sicilien 1905-06 och Frankrike 1913.
Sin debututställning hade Per Fischer på Valand i Göteborg 1902. Som medlem av konstnärssammanslutningen "De frie" deltog han i ett flertal grupputställningar, bland annat i Malmö och Köpenhamn 1903, Stettin 1904, Riga 1910 och Düsseldorf 1912. Dessutom deltog han i internationella utställningar i Budapest 1906, Rom 1911, Köln 1912, Leipzig 1914, Buenos Aires och San Francisco 1915.

Per Fischer målade landskap, ofta med figurer, stämningsmättade interiörer samt porträtt. Om dessa
målningar i olja, pastell och gouache skrev signaturen Hieronymus i "Arktos" 1909: "Tekniken (i en egendomligt blågrå färgskala med smältande, ibland nästan lackartade toner) verkar en smula Secession. Några blommor på ett bord äro nog för att framkalla en förtätad stämning." I sitt måleri följer Per Fischer tidens konstströmningar. Från sekelskiftets stämningsmättade nationalromantik under de första åren på 1900-talet, utför han redan på 1910-talets början målningar präglade av den tidiga modernismen. Vid sidan av måleriet kom han att göra en betydande insats inom det moderna originalträsnittet. Påverkad av japanska träsnittare som Hiroshige utförde han ytdekorativa blad med byggnader, landskap och figurer. Framför allt kan här framhållas en svit kompositioner med badande figurer. I slutet på 1910-talet började Per Fischer även ägna sig åt heminredningsverksamhet inom Nordiska Kompaniet (NK) i Stockholm. Per Fischer var medlem av Föreningen Original-Träsnitt och Union Internationale des Beaux-Ats et
des Lettres. Han är representerad i Göteborgs Konstmuseum och Statens Museum for Kunst i
Köpenhamn.

901277

2021-04-18