Valdemar Nyström, Månskensnatt
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VALDEMAR NYSTRÖM (1864-1924): Månskensnatt med promenerande par, signerad och daterad Vald. Nyström 1920, olja på pannå, 32,5x40,5 cm.
Valdemar Nyström föddes i Stockholm 1864. Sin första konstnärliga skolning fick han som elev i Oscar Törnås ateljé på 1880-talet. Nyström studerade sedan vid Konstakademien under åren 1886-1891. Därefter företog han studieresor i Europa. Under de första åren på 1890-talet var han verksam i konstnärskolonierna i Grez och på Skagen.
Valdemar Nyström är representerad på Skagens museum och på Nationalmuseum i Stockholm.
Den nu aktuella målningen företer både stilistiskt och tematiskt likheter med konstnärens "Månskenspromenad på Skagen" från 1891.
901282
2021-04-18