Valdemar Nyström, Månskensnatt

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VALDEMAR NYSTRÖM (1864-1924): Månskensnatt med promenerande par, signerad och daterad Vald. Nyström 1920, olja på pannå, 32,5x40,5 cm.

Valdemar Nyström föddes i Stockholm 1864. Sin första konstnärliga skolning fick han som elev i Oscar Törnås ateljé på 1880-talet. Nyström studerade sedan vid Konstakademien under åren 1886-1891. Därefter företog han studieresor i Europa. Under de första åren på 1890-talet var han verksam i konstnärskolonierna i Grez och på Skagen.

Valdemar Nyström är representerad på Skagens museum och på Nationalmuseum i Stockholm.

Den nu aktuella målningen företer både stilistiskt och tematiskt likheter med konstnärens "Månskenspromenad på Skagen" från 1891.

901282

2021-04-18