Yngve Berg, Karin på Äpplarö

Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö
Yngve Berg, Karin på Äpplarö

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

YNGVE BERG (1887-1963): Karin på Äpplarö, signerad och daterad Yngve 42, akvarell på papper, ca 38x28 cm

Föreställer konstnärens hustru Karin Elisabet Göthlin (1891-1986). Äpplarö är en ö i Stockholms mellersta skärgård, norr om Ingmarsö.

Yngve Bergs konstnärskap präglas av "en elegant, osvikligt säker linje" (Karl Asplund). Den i Stockholm födde Yngve Berg visade tidigt konstnärliga anlag. Troligtvis var detta ett arv från fadern, som var en god tecknare och akvarellist. Redan vid 18 års ålder blev Yngve Berg elev till Carl Wilhelmson i Göteborg. Därefter följde studier i Paris 1908-13, där han studerade för Christian Krohg vid Académie Colarossi, för Théophile Steinlen på Académie de la Grande Chaumière, för Charles Guérin vid Académie Moderne och slutligen på Académie Wasilieff. 1923 återvände han till Paris för studier i skulptur för Antoine Bourdelle vid Académie de la Grande Chaumière. Redan under den första Parisvistelsen hade Yngve Berg framträtt med illustrationer i några franska boulevardblad. Hans första större framträdande blev planschverket "Kleopatra" 1913, där han med en saftig och respektlös stil visade en för den svenska publiken ny och originell läggning. Bergs
stilistiska begåvning stadfästes ytterligare i illustrationerna till Frank Hellers "Herr Collins affärer i London" 1914. I och med Yngve Bergs Bellmansupplaga 1917, där han visade sig som en konstnär av vida märkligare slag, fick han sitt stora publika genomslag. Karakteristiskt för Bergs konstnärskap är den klara linjeföringen och det drag av klassicism som hans alster fått genom studiet av äldre
mästares teckningar. Yngve Bergs klara och säkra linjeföring framgår inte minst i den nu aktuella akvarellen, där konstnären har fångat den solbadande hustrun under sommarvistelsen i Stockholms skärgård. I denna målning ser vi hur de intensiva studierna under Parisåren bär frukt på en plats som känns som en tanke, Äpplarö.

901297

2021-04-18