Den dansande faunen

Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen
Den dansande faunen

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SKULPTUR, 1900-tal, Den dansande faunen efter Antiken, mörkpatinerad brons, höjd 30 cm

Förlagan återfinns ursprungligen i Casa del Fauno, Pompeji, uppförd på 100-talet f.Kr. Originalet finns i Neapels arkeologiska museum

Fingertopp med obetydlig defekt

901325

2021-04-18