Den dansande faunen
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKULPTUR, 1900-tal, Den dansande faunen efter Antiken, mörkpatinerad brons, höjd 30 cm
Förlagan återfinns ursprungligen i Casa del Fauno, Pompeji, uppförd på 100-talet f.Kr. Originalet finns i Neapels arkeologiska museum
Fingertopp med obetydlig defekt
901325
2021-04-18