Äldre turism och kartor, 10 vol.

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE TURISM OCH KARTOR (10). Parti omfattande: Svenska Turistföreningens årsskrift 1886-1892. Uppsala, 1886/Stockholm, 1887-92.
Häftade, medbundna omslag. 5 volymer. (Första 7 årgångarna av STF:s årsskrift).

Svenska Turistföreningens kartor VIII, Siljanstrakten respektive IX, Mora-Älfdsalen. Stockholm, 1904 resp. 1907. Vikta kartor i nötta tryckta omslg. Siljanstrakten tejplagad.

Siljansdalen. Stockholm, Generalstabens Litografiska Anstalt, 1915. Vikt karta i nött tryckt omslag.

von MENTZER. Res-karta öfver Sverige... Stockholm, u. å. (C:a 1860). Vikt karta i fläckigt omslag. Kartan med flera revor och lagningar. Utan upplageuppgift, möjligen första upplagan.

BACKHOFF. Godtköps-reskarta N:o 2. Norra Sverige... Fjerde tillökta upplagan. Stockholm, 1892. Kartan med frevor och av på mitten. I nött klotryggsband.

Inalles 10 volymer.

Se text!

901491

2021-04-17