Romerska oljelampor

Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor
Romerska oljelampor

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

OLJELAMPOR samt UNGUENTARIUM, 4 dlr, Romersk kejsartid, ca 0-400 e Kr, den största avbildar Serapis med sädesbägaren samt solkronan, en med lejon samt den tredje med figur (möjligen gladiator) dena senare har också tillverkarens märke i botten, med följer och ett unguentarium, terrakotta, längd mellan ca 10-12 cm

Proveniens: Erik Lindqvist (1920-2004) Införda till Sverige på 1960-talet och sedan som gåva och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, oljelmapan med figur är lagad och delvis rekonstruerad

901555

2021-04-25