Amforiskos
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AMFORISKOS, Romersk kejsartid, ca 0-400, Nordafrika, rött lergods, dekor med lejon i språng samt palmblad, höjd ca 17 cm
Proveniens: Erik Lindqvist (1920-2004) införda till Sverige på 1960-talet och sedan som gåva och därefter i arv till nuvarande ägarna
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd
901560
2021-04-25