Amforiskos

Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos
Amforiskos

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

AMFORISKOS, Romersk kejsartid, ca 0-400, Nordafrika, rött lergods, dekor med lejon i språng samt palmblad, höjd ca 17 cm

Proveniens: Erik Lindqvist (1920-2004) införda till Sverige på 1960-talet och sedan som gåva och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

901560

2021-04-25