Romersk glas
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄGARE, Romersk kejsartid glas, ca 0-400 e Kr, höjd ca 11,5 cm
Proveniens: Erik Lindqvist (1920-2004) införda till Sverige på 1960-talet och sedan som gåva och därefter i arv till nuvarande ägarna
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd
901561
2021-04-25