Grekiskt kärl

Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HYDRIA, Magna Graecia, Apulisk, ca 300-talet f Kr, rödfigurig med avbildat kvinnoansikte, höjd ca 10 cm

Proveniens: Inköpt i Rom hösten 1970 av arkeologen H Massina, sedan i arv till dottern och därefter privat samling

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

901573

2021-04-25