Grekiskt kärl

Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl
Grekiskt kärl

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OINOCHOE, Magna Graecia, ca 300-talet f Kr, svart glasyr, hänkelns avslut med ansikte, höjd ca 16,5 cm

Proveniens: Inköpt i Rom hösten 1970 av arkeologen H Massina, sedan i arv till dottern och därefter privat samling

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

901612

2021-04-25