Grekiskt kärl
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OINOCHOE, Magna Graecia, ca 300-talet f Kr, svart glasyr, hänkelns avslut med ansikte, höjd ca 16,5 cm
Proveniens: Inköpt i Rom hösten 1970 av arkeologen H Massina, sedan i arv till dottern och därefter privat samling
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd
901612
2021-04-25