Korintiska kärl
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARYBALLOS, 2 st, Korint, ca 500-tal f Kr, geometrisk dekor, höjd ca 5,5 samt 8 cm
Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd, den runda med lagning upptill
901919
2021-04-25