Korintiska kärl

Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl
Korintiska kärl

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ARYBALLOS, 2 st, Korint, ca 500-tal f Kr, geometrisk dekor, höjd ca 5,5 samt 8 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, den runda med lagning upptill

901919

2021-04-25