Romerska bronsföremål

Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål
Romerska bronsföremål

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DEKORDEL (8 dlr) föreställande kvinnofigur med ögla vid huvudet, armband, stämpelornerat, flera bysantinskt mynt,och 1 romersk tesserae, romersk kejsartid samt bysans, ca 0-1000, samtliga föremålen utom tesseraen (mosaiksten) i brons, dekordelens höjd ca 8,5, armbandets största vidd ca 6 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

901955

2021-04-25