Oljelampor

Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor
Oljelampor

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

OLJELAMPOR, 3 st, en äldre modell sannolikt tidig järnålder ca 1000 f Kr, 2 hellenistiska, ca 300-30 f Kr, samtliga i terrakotta, en med svart glasyr, höjd mellan ca 3-4,5, största längd 11 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, nagg spricka och avslag har uppstått innan de togs upp ur jord

901983

2021-04-25