Romerskt lerkärl

Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl
Romerskt lerkärl

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KANNA, romersk kejsartid, ca 0-400 e Kr, terrakotta, höjd ca 15,5 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, möjligen tillverkningsdefekter i form av sprickor

901994

2021-04-25