Skål Kina Nanking Cargo 1752
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått, vrakfynd från "Nanking Cargo", 1752, etikettmärkt, höjd ca 7, diameter 15 cm
PROVENIENS: Christie´s Amsterdam 1985 "The Nanking Cargo - Chinese Export Porcelain and Gold", auktionsnummer 3121
Nagg
901996
2021-04-16