Tillbaka till katalog

Eldh och Frese

Eldh och Frese
Eldh och Frese
Eldh och Frese
Eldh och Frese
Eldh och Frese
Eldh och Frese

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

ELDH OCH FRESE I ETT BAND. ELDH, CARL. Myrthen och cypresser, tid efter annan, upfundne och sammanbundne. Stockholm (Kongl. tr.) 1725.
Liten 4:o. (2), (1)-186 s. Något bruntonad och småfläckad.

Bunden med:
FRESE, JACOB. Andelige och werldslige dikter, författade och i ordning sammanbragte. (I-II). Stockholm, Kongl. tryckeriet, 1726.
4:o. (14), (1)-82, (14), (1)-174, (8) s. Gemensamt titelblad tryckt i rött och svart, samt två ordinarie titelblad. Enstaka småfläckar.

Bunden med:
FRESE, JACOB. Någre poetiske-samblingar, författade och igenom trycket utkomne anno MDCCXXVIII. Stockholm, J. L. Horrn, utan år (1728).
4:o. (2), 3-71, (1 blank) s.

Bunden med:
FRESE, JACOB. En rättskaffens broderlig kiärlek, wid handelsmannens här i kongl. residence-staden Stockholm, ehreborne och högwälachtad herr Hans Freses salige skilnad från werlden, som skiedde den 27. julii anno 1728. förestäld, til en tacksam och : ewärdelig åminnelse, i följande sorge-tahl, af desz icke mindre af sorg än siukdom swårligen bedröfwade broder Jacob Frese. Utan ort och år (Stockholm, Horrn, 1728).
4:o. (7, 1 blank) s.

Samtida hfrbd, lätt nött, pärmar med marmorerade papper, rygg med upphöjda bind, skada i övre kant, lätt skeva pärmar. Exlibris från Leuhusenska fideikomissbiblioteket. Inlagorna något småfläckade.

Eldh i ovanlig originalupplaga. Hans texter är en samling av bröllopskväden, begravningsverser och äreminnen.

Carl Eldh (1690-1727), född i Norrköping, studerade i Uppsala 1704 och blev notarius publicus i Stockholm 1725. Eldh skriver i inledningen att "läsarens benägenhet lärer giöra at jag med det första låter trycka ett wärk af större wärde".

Jacob Frese (ca 1690-1729).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902007

Datum:

2021-05-16