Meissen servis
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MEISSEN, "Lökmönstret", mat samt moccaservis, ca 56 dlr, porslin, Tyskland, 1900-tal, dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 2 assietter, 2 snäckformade skålar, 2 smörknivsunderlägg, 2 fyrkantiga skålar, 1 stort ovalt uppläggningsfat, 6 moccakoppar, 6+1 mindre fat, 2 mindre ovala skålar, 1 lövformad skål, 1 brödfat, 1 runt kakfat, 1 såssnipa, 1 moccakanna med lock, 1 sockerskål med lock, 1 tvillingskål, 1 gräddsnipa
Bruksspår, enstaka nagg kan förekomma
902067
2021-04-14