Meissen servis

Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis
Meissen servis

Klubbat för:

11 500 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

MEISSEN, "Lökmönstret", mat samt moccaservis, ca 56 dlr, porslin, Tyskland, 1900-tal, dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 2 assietter, 2 snäckformade skålar, 2 smörknivsunderlägg, 2 fyrkantiga skålar, 1 stort ovalt uppläggningsfat, 6 moccakoppar, 6+1 mindre fat, 2 mindre ovala skålar, 1 lövformad skål, 1 brödfat, 1 runt kakfat, 1 såssnipa, 1 moccakanna med lock, 1 sockerskål med lock, 1 tvillingskål, 1 gräddsnipa

Zustandsbeschreibung

Bruksspår, enstaka nagg kan förekomma

902067

2021-04-14