Grekiska kärl

Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl
Grekiska kärl

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KANTHAROS, (5) m m Grekiska och hellenistiska, ca 600-30 f Kr, terrakotta med enklare dekor, höjd mellan ca 2-7 cm

Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd

902144

2021-04-25