Grekiska kärl
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANTHAROS, (5) m m Grekiska och hellenistiska, ca 600-30 f Kr, terrakotta med enklare dekor, höjd mellan ca 2-7 cm
Proveniens, Isebel Åkerblad (1918-1995) förvärvat och infört till Sverige på 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägarna
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd
902144
2021-04-25