Karin Stackelberg, Blommande fruktträd i Gränna

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KARIN STACKELBERG (1877-1957): Blommande fruktträd i Gränna, signerad Karin Stackelberg, olja på pannå , 41x33,5 cm

Sannolikt motiv från Bergsgatan med vy över Vättern.

Karin Stackelberg var dotter till intendenten och kammarherren Adam Magnus Emanuel Lagerberg och Tekla Wahlström samt från 1912 gift med sjukgymnasten Axel Wolter Reinhold Louis Stackelberg.

Hon studerade konst vid Académie Julian i Paris, Münchner Künstlerinnenverein och Heyman-Brockdorf-Schule i München samt porträttmåleri för Harold Speed i London och Claudio Castelucho i Spanien.

Tillsammans med sin syster Brita Lagerberg ställde hon ut på Gummesons konsthall 1916 och 1926. Hon medverkade i ett flertal samlingsutställningar bland annat på Porträttsalongen i Dresden 1904, Parissalongen 1910, Föreningen Svenska Konstnärinnors utställningar på Konstakademin 1911 och i Lund 1912 samt på Liljevalchs konsthall 1917, Madonnautställningen i Florens 1930 och utställningen med kvinnlig konst i Kristianstad 1934 samt Jubileumsutställningen i Gränna 1952 dessutom medverkade hon i utställningar med Konstföreningen för södra Sverige.

Obetydlig skada i pannån upp i övre kant

902171

2021-04-18