Fragment med kilskrift
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRAGMENT i lergods med kilskrift, Främre Orienten, ca 1500-1000 f Kr, ca 8x16x16 cm
Proveniens: Gåva av högre tjänsteman i Irak till journalistparet Victor Vinde (1904-1970) och Rita Vinde (1904-1998) och infört till Sverige i mitten av 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägaren
Ingår i temaauktionen Grand Tour
Jordfynd, fragment
902178
2021-04-25