Fragment med kilskrift

Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift
Fragment med kilskrift

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FRAGMENT i lergods med kilskrift, Främre Orienten, ca 1500-1000 f Kr, ca 8x16x16 cm

Proveniens: Gåva av högre tjänsteman i Irak till journalistparet Victor Vinde (1904-1970) och Rita Vinde (1904-1998) och infört till Sverige i mitten av 1960-talet och därefter i arv till nuvarande ägaren

Ingår i temaauktionen Grand Tour

Jordfynd, fragment

902178

2021-04-25