Tillbaka till katalog

Tegel Erik XIV 1751

Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751
Tegel Erik XIV 1751

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

TEGEL ERIK XIV 1751. TEGEL, ERIK JÖRANSSON. Konung Erics den XIV:des historia, som förtäljer desz merckwerdiga handlingar, men i synnerhet de emot Sweriges då warande fiender förda krig, sammanskrefwen af framledne ståthållaren och cammar-rådet Eric Jöransson Tegel, til Hufdestad, Ericsstad och Grundwik, men nu först af desz handskrift i allment tryck, jemte anmerkningar och et fullkomligit register, utgifwen af Anders Anton von Stiernman. Stockholm, hos Lorentz Ludw. Grefing, 1751.
4:o. 228 x 175 mm. (36), 336, (52) s. 2 utvikbara graverae porträttplanscher. Nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Några småfläckar, enstaka markeringar med rödpenna i marginalen. Planscherna med fint lagade revor. Per Wahlströms exlibris på främre pärmens insida, Joh. Pet. Rodins namnteckning, daterad 1789, jämte anteckning på försättsbladet, Joh. Carlmarks namnteckning på bladets baksida.

Warmholtz, Bibliotheca historica Sueo-Gothica 3147.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

902191

Datum:

2021-04-19