Sockerskål med lock Sam. Pettersson Norrköping
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, Sam. Pettersson (1889-1935), Norrköping 1919, sengustaviansk stil, med hänklar, punsad dekor av bladbård, locket stämplat MGAB Uppsala, höjd ca 16, längd 18 cm, vikt ca 493 g
Locket av annan tillverkare, smärre slitage
902234
2021-04-16