Sockerskål med lock Sam. Pettersson Norrköping

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, Sam. Pettersson (1889-1935), Norrköping 1919, sengustaviansk stil, med hänklar, punsad dekor av bladbård, locket stämplat MGAB Uppsala, höjd ca 16, längd 18 cm, vikt ca 493 g

Locket av annan tillverkare, smärre slitage

902234

2021-04-16