Tillbaka till katalog

Skillingtryck om Anckarström m. m.

Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.
Skillingtryck om Anckarström m. m.

Klubbat för:

9 400 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

SKILLINGTRYCK OM ANCKARSTRÖM M. M. Tankar och minnes-tafla om konunga-mördaren Jacob Johan Anckarström. Örebro, 1792.
8:o. C:a 165 x 110 mm. (8) s. Träsnittsillustration på sista sidan.
Sammanbunden med: En grof mitzgerningsmans fånge-klagan och bekymmer öfwer sin själs frälsning. Sjunges som: Med sorgse ton jag sjunga wil, etc. Örebro, 1792.
8:o. [Mått som ovan].
Sammanbunden med: En helt ny och mycket lustig wisa, om den behändiga tjufwen Jacob Guntlack, då han år 1771 den 16 januarii, klockan 10 och 11 förmiddagen, uti flere tusende personers närwaro, beledsagades til sit bestämda öde, på Skantzbacken, eller : den så kallade galgebacken utom Stockholms södra tull. Härhos följer ock: Den lustiga sagan, om hundarnas privilegium, samt grafskrift öfwer en hund, wid namn Lejon, som dödt i desza dagar. Alt detta kan läsas och sjungas med största nytta och nöje. Gävle, hos E. P. Sundqwist, 1794.
8:o. [Mått som ovan]. (8) s.
Hårt nött samtida pappband, hål i bakre pärmen. Inlagan något fläckig. Sista trycket med stort hål med text- och tryckförluster i de 2 sista laden. Pärmarna med initialerna C. A. L. på utsidan, på insidan till bägge inklistrade handskrivna lappar med med namnet Carl Adolph Lemeng under initialerna J. B. D. och datumet 18 7/5 08.

En Carl Adolf Lemeng, född 1758, finns angiven som oboist ("hautboist") i Svea livgardes församlings husförhörslängder för åren 1791-1876 (Stockholms stadsarkiv).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Auktionsnummer:

902279

Päivämäärä:

2021-04-19