Tillbaka till katalog

Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.

Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.
Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.
Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.
Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.
Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.
Ehrenadler Telemachs Ulyssis 2 vol.

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

EHRENADLER, DANIEL (övers) - FENELON, F. DE SALIGNAC DE LA MOTTE. Telemachs Ulyssis sons äfwentyr, först på fransöska skrefne utaf hr. Francois de Salignac de la Motte Fenelon, ärckie-biskop af Cambray ... men nu, efter den senaste förbättrade upläggningen öfwersatte. I-II. Stockholm, H. C. Merckell, 1723.
Liten 8:o. (24), 512, (16), 513-1024, (22) s. 1 utvikbar graverad karta av O. Thelott (delar av Medelhavet). Titelbladen tryckta i rött och svart.
Bruna samtida skinnband, något nötta, ryggar med blindpressad dekor och röda titeletiketter samt upphöjda bind, några mindre maskhål, helt guldsnitt. Namnteckningar på titelbladen daterade 1723, en överstruken. Några enstaka småfläckar, några anteckningar, bl.a. av Ifvarsson, på försättsbladet. Exlibris från Leuhusenska fideikomissbiblioteket. 2 vol.

Första svenska upplagan, översatt av Daniel Ehrenadler. Med originaldikter av Carl Eldh (jämför Hanselli, vol. 15).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

902354

Datum:

2021-05-16