Tillbaka till katalog

Svensk historia, 7 vol.

Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.
Svensk historia, 7 vol.

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

SVENSK HISTORIA (7). Parti omfattande: (BOTIN, ANDERS af). Svenska folkets historia. Efter förra upplagorna, är denna ökad och förbättrad. I-II. Stockholm, hos Johan A. Carlbohm, 1789-92.
8:o. 185 x 107 mm. (10, 341, (1), (2), 301 s. Senare halvfranska band med guldornerade ryggar, gröna etiketter och vackert marmorerade snitt. 2 volymer.

LAGERBRING, SVEN. Sammandrag af Swea rikes historia, ifrån de äldsta til de nyaste tider. Til ungdomens tjenst upsat. Stockholm, hos Johan Georg Lange, 1775.
8:o. 181 x 110 mm.(16), 247, (1) s. 1 graverad plansch. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind, aningen nötta stänkdekorerade pärmar och sprängda snitt. Försättsbladet avklippt nedtill. Adolph Bomans namnteckning, daterad 1779 på bakre pärmens insida.

LAGERBRING, SVEN. Sammandrag af Swea rikes historia, ifrån de äldsta til de nyaste tider. Til ungdomens tjenst upsat. I-VI. Stockholm, hos Anders J. Nordström, 1778-80.
8:o. 195 x 120 mm. (20), 122, (2), 61, 132, 28, 155, (2), 121, 77, 77, 52, 64, (8), 79, (1) s. Samtida skinnband med rikt guldornerad rygg, etikett av rött skinn, upphöjda bind och röda snitt. Övre kapitälet skavt. Bitvis aningen lagerfläckig.

GEIJER, ERIK GUSTAF. Svenska folkets historia. I-III. Örebro, hos N. M. Lindh, 1832-36.
8:o. 205 x 125 mm. (12), 348, (4), 392, (4), 482, (2) s. Något nötta samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar, brandgula etiketter och gröna snitt. Något lagerfläckig. Carl Johan Björcks namntecning på försättsbladen i del I och II, Edward Cederlunds exlibris på de främre pärminsidorna. 3 volymer.

Inalles 7 volymer.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

902358

Datum:

2021-04-19