Tillbaka till katalog

Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.

Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.
Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.
Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.
Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.
Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.
Tal av Lindblom, Ekmarck m.fl. 6 vol.

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

TAL AV LINDBLOM M.FL. (6). LINDBLOM, JACOB AXELSSON. Tal vid doctorinnans fru Hedv. Sophia Lidéns född Exing graf den 28 april 1791, af Jac. Ax. Lindblom ... På gymnasii ungdomens begäran andra gången uplagdt. Linköping, tryckt hos Fr. Schonberg och Biörckegrens enka, 1791.
Bl.a. med dikt av Johan Elers.

M.fl. tal i samma volym, bl.a.: Minne af prosten öfver Wifolka och Walkebo contract ... Peter Ekwall vid dess jordfästning, i Gammalkihls kyrka den 18 aug. 1791. Linköping, 1791, Minne af enke-frun Anna Christina Hülphers, född Kjällström, hållit i Wreta klosters kyrka d. 15 jan. 1795. Västerås, 1795, Minne af Carl Laurbeck... prost öfver Bergslags contract ... vid dess graf i Hällestads kyrka d. 10 jan. 1799. Linköping 1799, Gellert - Lindblom (övers.), Om tröst för sjuka. Öfwersättning af...Trostgründe wider ein sieches Leben. Andra gången uplagd. Upsala, 1785.
Samtida rosa pappband, nött, pärmar pärmar med påklistrat marmorerat och grönt papper, rygg med titeletikett, skada i nederkant, blekt. Graverat exlibris Gustaf Piper.

Tillsammans med:
Gessner - Ekebom (övers), Abels död, af Gessner, Stockholm,1789 (Claes Ugglas exlibris), Ekmanson, Tilfällige tal. Norrköping, 1800, Ekmarck (övers.), Berättelser af Adam Oehlenschläger. Strängnäs, 1819, Rogberg, Minnesord vid akademi-docenten magister Jon Ulrik Ekmarcks jordfästning i Upsala domkyrka den 19 december 1830, Strängnäs 1831, Ekmarck, Smärre skrifter uti åtskilliga ämnen, dels öfversatta, dels författade, Strängnäs 1837.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text. Något titelblad nerklippt, delvis något nötta band, några småfläckar.

Auktionsnummer:

902406

Datum:

2021-05-16