Tillbaka till katalog

Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.

Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.
Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.
Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.
Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.
Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.
Olof Celsius om Gustav Vasa, 2 vol.

Klubbat för:

2 600 SEK

Estimate

1 500 SEK

Description

OLOF CELSIUS OM GUSTAV VASA (2). CELSIUS, OLOF. Konung Gustaf den förstes historia. Tredje upplagan. I-II. Lund, hos prof. Johan Lundblad, 1792-
8:o. 175 x 105 mm. (32), 415, (1), (4), 421-812, (84) s. Välbevarade samtida halvfranska band md rikt guldornerade ryggar, brandgula etiketter, stänkdekorerade pärmpapper och gula snitt. Enstaka småfläckar, annars ren inlaga. B. W. Bengtssons bokägaretikett. 2 volymer.

Första upplagan trycktes 1746-53.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text!

Auktionsnummer:

902438

Date:

2021-04-19